Kategoriler

Yetki kimde?

Olaylar biraz karıştı sanki. Cumhurbaşkanı atansın, Rektör seçilsin naraları atılmaya başlandı. Tamam, seçelim seçmesine de, kim seçecek? Sahibi halk olan bir üniversiteyi yani halktan toplanan vergilerle iradesini sürdüren üniversiteyi yönetsin diye karar verecek olanlar kimler? Halk mı, akademisyenler mi, öğrenciler mi, çevre esnafı mı, mahalle muhtarı mı, belediye başkanı mı? Kafanız karıştı değil mi? Toparlıyorum, kafa karışıklığı olmasın diye hukuk olaya el atmış, yetki halk tarafından seçilmiş Cumhurbaşkanı'na verilmiştir. 

 

Olayların başladığı ilk günlerde bir twit attım, mesele boğaziçi değil diye. Zaman ilerledikçe, görmeye başladık meseleyi. 

Allah aşkına, devlet araçlarına zarar veren bu vandalların okuma hakları mı ellerinden alındı? 

Final sınavlarının olduğu bir dönemde sınava alınmadılar da bu yüzden eylem yapmaya mı kalktılar?

Hayır. 16 Bine yakın öğrencinin yer aldığı üniversitede yüzlerce öğrencinin istemezük isyanı, demokrasi gereği kabul edilebilir değil. Görüş belli edebilirsin, karşı değilim. Mesela, başlatırsın bir imza kampanyası, öğrenci sayının yarısından fazlası kadar imza sayısına ulaşırsın, gerekli mercilere resmi bir şekilde bildirirsin, yetkili mercilerde konuyla ilgili çalışma yapar, olay çözülebilir. Zira çoğunluğun talebini reddedecek bir iktidar görmedik biz. Hatta topladığın imzaya rağmen bir hareketlilik görmüyorsan saldırmadan, edebinle en doğal hakkın olan protesto, eylem yapabilirsin.


Ama şu bir gerçek ki öğrenci, kazandığı üniversitede okuma hakkı elde eder, yönetme hakkı değil.

 

Sapla saman karışacaksa;

Askerler komutanı,

Çalışanlar patronu,

Yolcular şoförü,

Balıklar oltayı,

Odunlar baltayı seçsin de demokrasimiz şenlensin.

 

Öğrencilerin ideolojinin namlusuna kurşun olarak sürülmesi eski ve bilindik numara.

 

Kimse kimsenin aklıyla alay etmesin!

 

Üniversiteyi rektör yönetir. Rektörü Cumhurbaşkanı atar. Usulü beğenmeseniz de şimdilik durum bu.

 

Cumhurbaşkanı atayamaz da marjinaller mi atar rektörü? Siz kimsiniz? Bu yetkiyi kimden alıyorsunuz?

 

Birileri de Boğaziçi’nin kapısında “benim vergimle finanse edilen okulda marjinaller okumasın” derse onların kaydı silinecek mi?

 

Bu mesele hak arama meselesi değildir.

 

Herhangi bir vatandaş ne kadar rektörü atamaya yetkiliyse orada eylem yapanlar da o kadar yetkilidir. Millet yetkiyi Cumhurbaşkanına vermişse, o da yetkisini kullanır. Dünyanın çoğu yerinde bu iş böyledir.

 

Bu eylem bu saatten sonra hakkı olanın hakkını gasptır!

 

Hak ve yetkiyi, hukuk belirler. Kafanıza göre kendinizi hak sahibi ilan edemezsiniz. Rektörün görevini engelleyip mağdur edebiyatı yapamazsınız. Devletin görevi her türlü gaspçıyı engellemektir.

 

Hukukun, adaletin, vicdanın ve dahi demokrasinin de gereği budur.

 

Selam ve dua ile...

Özet
:
Resim
www.misturi.com ©
X