Kategoriler

Biri Demokrasi mi dedi?

 

Mısır'da demokrasiye darbe vuruldu…

 

Yaşına girdiği gün öldürdüler demokrasiyi, oysaki daha yeni doğmuştu. Anayasa rafa kaldırıldı. Daha doğrusu ayaklar altına alındı. Halkın oylarıyla kabul ettiği anayasa da emekleme dönemindeydi. İyiydi, değildi, eksikti fazlaydı ayrı konu ama halkın onayladığı bir anayasaydı.

 

Mübarek'i devirmek tamam da, Mursi'yi devirmek nereden çıktı?

 

Mübarek çalan çırpan, katleden, özgürlük-demokrasi gibi kavramları zihinlerden zorla silmeye çalışan bir diktatördü.

 

Mursi ise 30 yıl sonra yapılan ilk demokratik seçimin Cumhurbaşkanıydı.

 

Mübarek devrildi çünkü suçluydu, suçu diktatör olmaktı.

Muhammed Mursi de devrildi. Tek suçu Müslüman lider olmak mıydı ki acaba?

 

Mısır’da İslâmî siyasi hareketlerin son seçimde çoğunluğu elde etmesi dünyayı alarma geçirmişti. İhvan hareketinin adayı Muhammed Mursi’nin cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından da ABD, Avrupa Birliği, İsrail ve zengin körfez kraliyet rejimlerinin boş durmayacağını, devrimi çalmaya çalışacaklarını ve Mısır’ı çetin bir imtihanın beklediğini biliyorduk.

 

Bugün gelinen aşamada Arap dünyasının potansiyel lider ülkesi Mısır’ı nasıl ateşten bir çukurun eşiğine taşıdıklarını üzülerek görüyoruz.

 

Zaten sistem böyle değil midir? Ya Siyonist lobilerin ya da o lobilerin etkin olduğu ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa gibi ülkelerin hedefi oluyor, ne yapsanız göze batıyorsunuz. Sizi size bırakmıyorlar. Size kendi halkınıza hizmet ettirmiyorlar.

 

Yeryüzü, Müslümanların olmadığı belirli güçler arasında paylaştırılmış. Özellikle Müslüman ülkeler, uluslararası güçler arasında bölünmüştür. Sizler halkın büyük bir çoğunluğu tarafından iktidara gelseniz bile, kendi ülkenizde muktedir olanlar yabancılar olduğu için onlara boyun eğmeden, ülkenizin yer altı ve yerüstü kaynaklarını onlara peşkeş çekmeden size bir türlü rahat vermiyorlar.

 

Onlara göre siz, sizi seçen halka değil, yıllardır uzaktan kumanda ile ülkenizi yöneten kirli, kanlı gizli ellere hizmet etmek zorundasınız.

 

Süveyş Kanalının kontrolü, İsrailin güvenliği, Ortadoğudaki dengelerin ABD 'nin çıkarları lehine gelişmesi, Gazzenin Hamasın elinden çıkması, Kuzey Afrika'daki, Ortadoğu'daki İslami hareketlerin kontrol altında tutulması için bu operasyonlar belirli güçler tarafından yaptırılıyor.

 

Ortadoğu da yapılan bu kalkışmaların, darbelerin asıl amacı ABD ‘nin çıkarları, İsrailin güvenliği içindir, bunu kimse unutmamalı.

 

Bariz ortada değil mi zaten. Mursi’nin yerine gelen Adli Mansur’a yakından bakarsak.

 

Hakkında sınırlı bilginin bulunduğu Adli Mansur, 68 yaşında bir Hristiyan. Böylece 1400 yıl sonra Mısır'a ilk defa bir Hristiyan başkan oldu. 1992 yılında Anayasa Mahkemesi'ne atandığı belirtilen Mansur, kurumun en kıdemli hakimlerinden.

 

Senaryolar belliydi, tiyatro sergilendi.

 

Selam ve Dua ile…

Özet
:
Resim
www.misturi.com ©
X