Kategoriler

Beş Parmak Olma Zamanı!

Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşleriniz arasında sulhu, barışı sağlayın, din ve dünya işlerini, sosyal ilişkilerini düzeltin, geliştirin. Allah’a sığının, emirlerine yapışın, günahlardan arınıp, azaptan korunun. Ola ki, ilâhî merhamete mazhar olursunuz. (Hucurat, 49/10)
 

Yüz binleri bir araya getiren, tek yürek, tek yumruk yapan, “Çanakkale geçilmez!” dedirten ruh; inançtır, azimdir ve İslam kardeşliğidir. “Mü'minler ancak kardeştirler” ilahi emri gereği kardeşçe dayanışmadır, birlik ve beraberliktir. Sevgili Peygamberimizin “Müslüman Müslüman’ın kardeşidir..  Onu düşmanına teslim etmez..” Sözüne sadakat gösterip, din kardeşi için canını feda ederek ona siper olmasıdır, ekmeğini, suyunu onunla bölüşmesidir.
 

İşte bu kardeşlik ruhu ve yüce değerler, Gelibolu’da, Anafartalar’da Mehmetçiğin teriyle, kanıyla yoğrulmuş, Allah’ın lütfuyla çelik bir yumruk haline gelerek düşmanın suratında patlamıştır.
 

Bu öyle bir ruhtur ki, yediden yetmişe sen-ben demeden bütün bir milletin kardeşlik aşkıyla kenetlenmesidir. Eli nasırlı anaların kağnısındaki mermiyi bebeğinin kundağıyla örterek zafere yürüyüşüdür. Köyden, şehirden, Doğudan, Batıdan binlerce ana kuzusu gencin “Aziz yurduma düşman ayağı basmasın, dinime, namusuma, bayrağıma, kardeşimin namusuna el uzatılmasın.” diyerek, düğüne gider gibi ölüme koşmasıdır. Nitekim analar- babalar, yavrusunun elindeki düğün kınası daha solmadan, “Ya şehit ol ya gazi, fakat yurdunu düşmana çiğnetme!” deyip cepheye göndermiştir. İki yüz binden fazla şehit vererek Çanakkale zaferini kazandığımız 1915 yılında birçok okul ise mezun verememiş,  fidan gibi öğrenciler şehit olmuştur. Peki bu kadar güzel kardeşliğimiz vardı da şimdi ne oldu bizlere..! Neden ‘’Kürt‘’, ‘’Laz’’, ‘’Türk’’ diye bölünmeye çalışıyoruz! Devir kardeşlik devriyken, sevgi, barış devriyken neden milliyetçilik yapıyoruz. Milliyetçilik yaparak sadece kendimize zarar vereceğimizi göremiyor muyuz? 30 yıldır PKK ile savaşıyoruz, elimize ne geçti? Kaybettiğimiz bütçe ve şehitlerimizden başka bir şey mi oldu. Savaşmaya devam edersek yine aynı durumlar oluşmayacak mı? Terörle Mücadeleye ayrılan bütçe ile ne seviyeler atlanırdı.. Düşman güçlerinin ülkemize oynadığı "bölme" taktiğinin farkına varalım..!
 

Yüce Allah; “Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin..” buyuruyor.

 

Düşman çirkin emeline ulaşma sevdasından vazgeçmemiş, taktik değiştirerek hala pusudadır. Ülkemizin zenginliği olan farklılıklarımızı mezhep ve meşrep çatışmasına dönüştürerek kardeşliğimizi bozmaya, bizleri bölmeye, parçalamaya çalıştıkları alenen görülmektedir. Oysaki bu yüce millet en çetin zorlukları, birlik, beraberlik ve kardeşlikle aşmıştır. En güzel zaferleri kardeşlik ruhuyla kazanmıştır. Onun içindir ki bu günlerimiz, kardeşliğimizi sımsıkı pekiştirerek birlik olma zamanıdır.

 

Doğrul ve kendine gel kardeşim!

Çanakkale Ruhunu hatırla kardeşim!

Üzerimizde oynanan oyunun farkına var kardeşim! 

Eğer biz beş parmak olmayı beceremezsek, halimiz yaman kardeşim!
 

Selam ve Dua ile..

Özet
:
Resim
www.misturi.com ©
X